czwartek, 29 grudnia 2011

Szwadron S - 1987 - Ostania sesja

    
Szwadron S powstaje w 1983 w Będzinie pod nazwą Szwadron Śmierci i już na samym starcie wygrywa eliminacje do OMPP'84 w 1984r. Wtedy to założyciel grupy gitarzysta Robert Kania ze względów politycznych (:-P) skraca drugi człon nazwy oraz przyjmuje do grupy perkusisty Krzysztofa Binkiewicza (dzięki  któremu mogę czytelnikom bloga zaprezentować ostatnią sesje nagraniową zespołu). Po kilku przetestowaniach personalnych skład stabilizuje się, a w zespole prócz w/w wioślarza i perkusisty znajdują się: wokalista - Janusz Kuchta; drugi gitarzysta - Krzysztof Nogaj oraz basista - Piotr Marzec. Szwadron jak większość kapel z tamtych lat (ale czy tylko z tamtych?) boryka się z problem miejsca do grania prób. Na szczęście w maju 1985 roku udaje się grupie uzyskać patronat  Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, a młodych muzyków przygarnia pod swe skrzydła nauczyciel Krzysztofa - Adam Polachowski, uczący go oczywiście gry na bębnach. Dzięki temu grupa uzyskuje możliwość doskonalenia swego warsztatu trzy razy w tygodniu po cztery godziny co owocuje licznymi sukcesami na rożnych przeglądach. W roku 1986 po zajęciu II miejsca na lampce górniczej, (lepszy okazał się grający trochę łagodniejszą muzykę Super Box.), muzycy dochodzą do wniosku ze należy wymienić wokal i drugą gitarę. Nowy wioślarzem zostaje utalentowany 17 letni Darek Kaczyński, który już od jakiegoś czasu przychodzi na próby kapeli, a nowym krzykaczem zostaje pochodzący z Czeladzi Zbyszek Konik, udzielający się uprzednio w Sosnowieckiej kapeli Czysty Zysk (której członkowie graja teraz w Kruku). Odświeżony Szwadron ostro atakuje i zdobywa Złotą Lampkę Górniczą pokonując między innymi Destroyera (później Destroyers) z Bytomia oraz dociera do etapu wojewódzkiego OMPP w Katowicach. Na zespól zwraca wtedy uwagę Tomasz D. ale zespól odmawia współpracy co powoduje mimo że menadżerem zespołu został Jacek Adamczyk (dziennikarz muzyczny piszący do Na Przełaj, twórca artykułów mini-encyklopedii o polskim metalu), dla grupy z powodu panujących układów nie było już perspektyw, co doprowadziło do lekkich zgrzytów wśród muzyków i rozwiązania Szwadronu w 1987. Aktualnie zespól się reaktywował i nagrał od nowa utwór "Do Matki Polki" do którego specjalnie dla zespołu słowa napisał sam nasz największy wieszcz Adam M. :-P Czy reszta utworów Szwadronu też zostanie od nowa  nagrana? Czas pokaże...

Materiał który otrzymałem od Krzysztofa Binkiewicza to cztery utwory nagrane w 1987 roku, zespół zrealizował więcej nagrań ale do naszych czasów dotrwała tylko ta sesja. Samo nagranie mimo słyszalnych sporadycznych odkształceń i przesterów nie brzmi źle, dźwięk jest czysty, brzmienia nie przytłacza szum, nie ma też efektu zniekształcenia jaki wywołuje nadmiernie odszumianie,  a muzyka jak dla mnie to cudny Power Metal w starym stylu, czyli połączenie Thrash i Heavy. Aktualnie, jako że siedzę obecnie w trochę w innych klimatach niż heavy, a kapele zatarły się w mej pamięci, i trudno mi wyszukać wzory którymi można było by opisać muzykę Szwadronu. Wpływów słychać dużo: Sabaci, Majden, Metalika, Overkill (pisownia nie poprawna z premedytacją) ale nie są one natrętne i widać (jakby ktoś nie wiedział to można tez patrzeć uchem :-) ) ze zespól wypracował swój styl, dawkę ciężkiego, nie gnającego na złamanie kawałka porządnego metalu, żaden instrumentalista nie próbuje się wybić przed innych, szwadron jest po prostu maszyną w której każdy trybik perfekcyjnie współpracuje z sobą tworząc dawkę naprawdę ciężkiego, dojrzałego i utrzymanego w wolnym tempie Metalu, który spokojnie mógłby konkurować z tym co było w tamtych czasach na rynku zachodnim gdyby był ktoś wtedy w Polsce z prawdziwą głową i konceptem do rynku muzycznego.

Wielkie podziękowania Krzysztofowi Binkiewiczowi za podzielenie się materiałem i całemu zespołowi Szwadron S za zgodę na jego publikacje na blogu.

DOWNLOAD: http://www67.zippyshare.com/v/Aa9mP6Cz/file.html

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Must have:

Warto odwiedzić:

Spis polskich blogów muzycznych