sobota, 22 stycznia 2011

Open Fire - Biografia


Open Fire powstaje w listopadzie 1985 roku, kiedy to w Wrocławskim zespole Biały Kruk wokalistą zostaje Mariusz Sobiela, wraz ze zmiana front mena następuje zmiana nazwy na obecną. Oprócz wymienionego juz Sobieli w zespole grają Maciej Różycki - gitara, Edmund Musser - gitara, Krzysztof Majdziak – gitara basowa i Bronisław Musser – perkusja.

W czerwcu następnego roku grupa działając pod patronatem Dzielnicowego Domu Kultury Wrocław-krzyki rejestruje w studio Akademickiego Radia "Wrocław" pierwsze demo. Materiał otrzymuje nazwę "Open Fire" i zawiera osiem skomponowanych przez Sobielę i Różyckiego utworów z tekstami śpiewanymi po polsku. Muzyka na demie to rozpędzony heavy metal spod znaku starego Helloween i NWOBHM. Demo zostaje entuzjastycznie przyjęte przez fanów i aż trzy utwory z niego: „Open Fire", „Metal Top 20" i „Twardy Jak Skała", po niedługim czasie trafiają na czołówkę listy "Metal Top 20", a menadżerem grupy zostaje Krzysztof "Kris" Brankowski prezenter radiowy znany z audycji „Muzyka Młodych” emitowanego na falach programu II Polskiego Radia. Niedługo później grupa ma okazje dać swój pierwszy profesjonalny koncert występując we wrocławskim WDK u boku KAT’a. Rok 1986 dla zespołu kończy się udziałem w eliminacjach do przyszłorocznej Metalmanii ’87 gdzie zakwalifikuje się na drugi dzień imprezy. Następnie bierze udział w przesłuchaniach do Metalmanii ’87, jako ze organizatorzy rezygnują z przesłuchiwania kaset zgłoszeniowych na rzecz zamkniętego mini przeglądu w chorzowskim klubie „Leśniczówka” na który zapraszają 14 zespołów wytypowanych na podstawie ich aktualnych osiągnięć w rodzaju występu na festiwalu Jarocin ‘86 czy tez osiągnięć w plebiscycie „Metal Top 20” Zaproszono Voodoo, Stos, Test Fobii-Kreon, 666XHE, Hammer, Lord Vader, Układ N, Destroyer, Squier, Dama Pik, Viking, Imperator, Wilczy Pająk, grupy miały 20 minut na zaprezentowanie swych aktualnych walorów muzycznych, zakalikowano 6 zespołów a laureatem ogłoszono Open Fire.

W styczniu 1987 roku następują pierwsze zmiany personalne w Open Fire, kapeli odchodzą bracia Musser, a na ich miejsce zostają przyjęci muzycy ze świdnickiego tria UKŁAD N: gitarzysta Janusz Kowalczyk i perkusista Wojciech Zabiłowicz. W tym samym czasie zespół trafia na piąte miejsce w plebiscycie na najlepsza nowa grupę roku 1986 programu muzycznego "Muzyka młodych" i na drugie miejsce w podobnej ankiecie fanzinu wydawanego przez fanclub "Diabolic Force".

Open Fire mark II

W marcu kapela wchodzi do studia Akademickiego Radia „Wrocław” gdzie nagrywa swe drugie demo pt: „Lwy Ognia”. Trafia na nie pięć utworów: trzy nowe premierowe i dwa znane z poprzedniego dema w nowej bardziej speed metalowej aranżacji. Miesiąc później czwartego kwietnia Open Fire występuje na Metalmani ’87, grając drugiego dnia festiwalu u boku takich zespołów jak: Dragon, Stos, Wilczy Pająk, KAT, Overkill, Running Wild i Helloween. Dzięki swemu żywiołowemu show popartemu umiejętnościami muzyków zdobywa uznanie publiczności i krytyki i wraz z zespołem Wilczy Pająk zostaje okrzyknięty największa rewelacją polskiej sceny metalowej. Koncert zostaje zarejestrowany i wychodzi w rok później na trzy płytowy albumie pt. „Metalmania ‘87” zawierającym prócz koncertu Open Fire zapisy występów pozostałych polskich grup debiutanckich. Dwudziestego szóstego lipca grupa występuje na imprezie „Muzyczne Forum” w Wągrowcu z Guliwer, Piekielne Wrota, Stalker, Destroyer, Imperator, Raxas, Haron, Katharsis, Merciless Death i Dragonem. We wrześniu Open Fire wchodzi do profesjonalnego studia EXODUS w Warszawie gdzie nagrywa materiał na swój debiutancki album „Lwy Ognia” na którym prócz utworów z dem znajdują się trzy nowe kompozycje w tym jedna instrumentalna. Album ma się ukazać w przyszłym roku nakładem wydawnictwa „Klub Płytowy RAZEM”, ale z nieznanych przyczyn nigdy się nie ukazuje.

W grudniu zespół zostaje zaproszony przez Śląski Jazz–Club i „Spodek” na przesłuchanie do Metalmani ’88, (organizatorzy z powodu lawinowego przyrostu młodych kapel zmieniają formułę festiwalu i eliminacje dzielą na kilka etapów), które odbywa się piątego grudnia w Chorzowskim klubie „Leśniczówka”. Trafia tam dwanaście zespołów wyselekcjonowanych przez organizatorów spośród sześćdziesięciu czterech grup które nadesłały taśmy zgłoszeniowe. Prócz Open Fire udział biorą takie grupy jak: Dragon, Mercielss Death, Killof, Stos, Destroyer i Hammer. Koncert w „Leśniczówce” mimo ze etap ten wygrywa bezapelacyjnie kapela Dragon, otwiera kapeli drogę do półfinałowego koncertu o nazwie Metal Battle ’88.

Siódmego lutego 1988 roku grupa bierze udział w półfinałach Metalmanii którym jest koncert w katowickim „Spodku” pod nazwą „Metal Battle ‘88”. Występuje tam wraz z kapelami Alastor, Destroyer, Dragon, Genoside, Hammer i Stos, oraz zagranicznymi Slutt, Atomkraft, Exumer i Nasty Savage dla ośmiotysięcznej publiki. Laureatem konkursu zostaje Dragon a Open Fire niestety nie załapuje się na koncert finałowy. W między czasie dochodzi w zespole do kolejnej zmiany personalnej, grupę opuszcza aż trzech muzyków, w składzie pozostają tylko Sobiela i Zabłowicz a nowymi członkami grupy są gitarzyści Robert Borowiecki i Maciej Godzik, a nowym basistą zostaje Grzegorz Zarzycki.

Open Fire mark III wraz z menadżerem grupy Krzysztofem "Kris" Brankowskim

W lutym 1989 roku zespól rejestruje swój trzecie demo czasie występu w Jaworznie. Wydawnictwo to zawiera wyłącznie nowe kompozycje, prezentujące nowe oblicze grupy utrzymane w stylistyce thrash/power metalu W kwietniu występuje na Metalmani ’89 występując u boku takich zespołów jak: Egzekuthor, Dragon, MCB, Arakain, Gomor, Hammer, Astharoth, Alastor, Turbo, Protector, Sacred Chao, Living Death i Coroner. Z początkiem sierpniu grupa debiutuje na festiwalu w Jarocinie gdzie nie odnosi większych sukcesów, a pod koniec miesiąca grupa jest gospodarzem festiwalu Metal Madness’89 gdzie wystąpiły m.in kapele jak Turbo, Wolf Spider czy początkujące dopiero Holy Battalion i Acid Drinkers.

Z końcem 89 roku Open Fire nagrywa nowe utwory z tekstami śpiewanymi po angielsku. W początkowy okresie lat ’90 zespół się rozpada jak większość kapel debiutujących w latach ’80, a muzycy rozjeżdżają się po świecie lub zawieszają instrumenty na kołku. W 2006 roku Sobiela postanawia reaktywować zespól, ale z powodu niemożliwości skompletowania starego składu zespołu oraz zwerbowania nowych członków do reaktywacji nie dochodzi.


Utwory Daredevil i Rzym 64 r.n.e. (instrumental) wrzucone w sieć przez Noizzera:
http://www.turbobit.net/ke0o0pz0ubrj.html


1 komentarze:

Anonimowy pisze...

na metalmanii 89 nie wystapil Coroner,zamiast niego wystapil Living Death
Nie wystapil rowniez Sacred Chao,bo to nic innego jak czesc muzykow Living death po ich rozpadzie

Prześlij komentarz

Must have:

Warto odwiedzić:

Spis polskich blogów muzycznych