czwartek, 27 maja 2010

Overlord - biografia

Wszystkie dema można ściągnąć z bloga.
Jedyny album jaki wydała grupa doczekał się reedycji w 2009 przez Surgical Diathesis Records :
Można też znaleźć ją na www.allegro.pl


Biografia z myspace'a :

Początek działalności zespołu datuje się na późną jesień 1992 r., kiedy to rozpadają się dwie jasielskie formacje metalowe, INSOMNIA i GOD. Perkusista pierwszej, Piotr Forystek i gitarzysta drugiej, Zbigniew Rębisz postanawiają spróbować swoich sił w nowym zespole, który zostaje ochrzczony jako OVERLORD. Do dwójki muzyków dołącza w niedługim czasie brat Piotra, Łukasz, który obejmuje w zespole posadę basisty.

Pierwsza ich wspólna próba ma miejsce w styczniu 1993 roku w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle, któremu zespół będzie wierny przez cały okres działalności. Po roku prób, OVERLORD przystępuje w lutym 1994 roku do rejestracji swojej debiutanckiej taśmy demo "...Is Everywhere". Materiał ten zarejestrowano w MDK w Jaśle w amatorskich warunkach. W marcu 1994 roku do OVERLORD dołącza drugi gitarzysta - Grzegorz Kułak, z którym zespół rozstaje się już w listopadzie tego samego roku. W międzyczasie formacja promuje swoje demo rozsyłając je do edytorów zinów w kraju i za granicą. Uczestniczy także w kilku lokalnych koncertach oraz bierze udział w TRUE BELIEF FEST, na którym występują takie gwiazdy sceny metalowej jak LAKE OF TEARS, CHRIST AGONY czy VADER.

W grudniu 1995 roku w MDK w Jaśle, podobnie jak w przypadku "...Is Everywhere", grupa rejestruje swoją drugą produkcję "Overland". Taśma ta zostaje wydana samodzielnie przez członków zespołu, którzy zajęli się również jej promocją. "Overland" trafia do rozgłośni radiowych, edytorów zinów oraz wytwórni płytowych na całym świecie. Utwory z tego materiału ukazują się również na kilku podziemnych taśmach kompilacyjnych. Sporadycznie OVERLORD koncertuje.

Na kolejny muzyczny cios zespołu przyszło poczekać ponad dwa lata. W kwietniu 1998 roku zespół po raz pierwszy w swej karierze odwiedza profesjonalne studio. W dniach 2-4 kwietnia w sanockim Manek Studio OVERLORD rejestruje dwa premierowe utwory oraz nową wersję utworu "After Us", pochodzącego z drugiego demo "Overland". Tym sposobem powstaje promo "Tape '98".

"Ta wizyta miała pokazać, czy jesteśmy w stanie poradzić sobie ze studyjnym sprzętem. Poprzednie taśmy nagrywaliśmy sami i nie wiedzieliśmy, co znaczy praca w studio z realizatorem. Chcieliśmy przed realizacją pełnominutowego materiału sprawdzić, czy sobie poradzimy. No i udało się."(Zbyszek)

Brzmienie uzyskane w Sanoku zadowala członków zespołu do tego stopnia, że powracają w listopadzie 1998 roku do Manek Studio w celu zarejestrowania materiału na debiutancką płytę "In The World Of Time". Materiał składa się z 10 utworów, z których część to kompozycje zupełnie nowe. Znalazło się też miejsce dla kilku starszych utworów w odmienionej szacie aranżacyjnej. Ponadto OVERLORD nagrywa dwie dodatkowe kompozycje, "Diabelski dom - cz. I" z repertuaru grupy KAT i nową wersję "Fallen World" z taśmy "...Is Everywhere".

Mimo intensywnej promocji, licznych, pochlebnych recenzji, publikacji niektórych nagrań na kompilacjach (m.in. "Blood To Come Vol. 9" czy "Burning Abyss Compilation") nie udaje się zespołowi sfinalizować żadnej umowy wydawniczej. "In The World Of Time" ostatecznie nie ukazuje się w oficjalnym obiegu.

Niezrażeni niepowodzeniem muzycy przystępują do dalszej pracy kompozytorskiej. Powstaje kilka nowych kompozycji, które są kontynuacją wypracowanego na przestrzeni lat przez OVERLORD stylu, określanego zwyczajowo wśród fanów jako Galician Death Metal. W roku 2000 praca nad nowym materiałem zostaje gwałtownie zahamowana ze względu na brak czasu i nie dające się pogodzić z grą w OVERLORD zajęcia pozamuzyczne członków zespołu. Ostatni koncert OVERLORD ma miejsce 5 lutego 2000 r. w Jaśle w towarzystwie m.in. THETRAGON i DECAPITATED.

Bez względu na dalsze losy OVERLORD, pozostanie on jednym z ważniejszych punktów na mapie polskiej muzyki metalowej. Długie lata działalności w podziemiu nie pozostały bez efektów. OVERLORD ma grono wiernych fanów i słuchaczy doceniających twórczość zespołu, który w niepowtarzalny sposób potrafił zsyntezować to, co w death metalu najważniejsze: dynamikę, ekspresję i "ostry pazur", łącząc je z polotem, pomysłowością i ogromnym zaangażowaniem w muzykę.

Wraz z początkiem 2009 roku powstał profil Myspace OVERLORDA i tym samym pamięć o zespole na nowo ożyła. Grono dawnych fanów dało o sobie znać, a Krzysztof Łucjan, szef SURGICAL DIATHESIS RECORDS podjął się zadania wydania "In The World Of Time" na srebrnym krążku. Premiera albumu odbyła się 30 kwietnia 2009 r., ponad 10 lat od nagrania płyty...

W 2010 r. OVERLORD ponownie zwiera szyki, aby 12 lutego w jasielskim klubie "Europa" zagrać specjalny, 21 w dorobku, pożegnalny koncert. OVER!!!

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Must have:

Warto odwiedzić:

Spis polskich blogów muzycznych